Rady a tipy
Tipy pro zdravé nohy
-nošení dobře padnoucí obuvi s dostatečně volným prostorem pro prsty.
-před ponožkami z umělých vláken dávejte přednost bavlněným či vlněným.Lépe sají pot a předcházejí tvorběpuchýřů a snižují riziko plísňových onemocnění.
-nohy procvičujte a masírujte každý den.
-své chodidla pravidelně prohlížejte a dívejte se po mozolech,kuřích okách,plísni,abnormalitách,nebo rankách na kůži a zarůstajících nechtech.
Výživa nehtů
Vitamín A-napomáhá zpevnění tenkých nehtů apodporuje růst kostí.Vyskytuje se v rybách,játrech,vaječném žloutku,mléce,špenátu,brokolici a červených a žlutých zeleninách.
Vitamín B7(biotin) a vitamín H-podporují růst nehtových buněk.Jejich zdrojem jsou pivní kvasnice,brokolic,sýr,ořechy,sója,sluneč.semínka a celozrné obilniny.
Vitamín B2(RIBOFLAVIN)-pozitivně ovlivňuje stav kůže,vlasů a nehtů.Nalézá se v karotce,chřestu,špenátu,česneku,zázvoru,papáji,jablkách a výrazně barevném ovoci a zelenině.
Vitamín B12(kobalamin)-pomáhá tělu v střebávat bílkoviny a přispívá k tvorbě nehtových buněk.Je obsažen v mléce,sýru,vejcích.
Vitamín C(askorbová kyselina)-napomáhá předcházet tvorbě záděrů a otoků nehtové tkáně.Jezte čerstvé ovoce(zejména citrusové plody),rajčata,chřest,červenou papriku,brokolici,brambory,ořechy,tykev,pšeničné klíčky a ječmen.
Vitamín D(kalciferol)-podporuje vstřebávání vápníku,čímž předchází suchým,křehkým nehtů.Vitamín D přijímáte působením slunce na kůži,z rybích olejů,jater a mléka.
Vitamín E(tokoferol)-snižuje žloutnutí nehtů a podporuje krevní oběh.Nachází se v zelené listové zelenině,ořechách a rostlinných olejích.
Vápník-přispívá k růstu a odolnosti zubů,kostí a nehtů.Dobrým zdrojem jsou jsou tofu a ořechy,hořké listové zeleniny jako pampeliška a brokolice a mléčné výrobky.
Plíseň
Plísňové onemocnění nohou se ve většině případů začíná projevovat mezi prsty a to bělavými cáry kůže,jakoby rozleptany potem.Jedním z dalších projevů může být velká svědivost,pach zatuchliny či mírné zarudnutí.
Vzniku tomuto onemocnění pověčinou přispívá nevhodná,nevětraná a vlhká obuv.Plísňové onemocnění je vysoce infekční a daří se mu ve vlhkém prostředí.Proto doporučuji nosit ve společných hygienických zařízeních(sprchy),v saunách a koupalištích přezůvky.Nepůjčovat si,a ani nikomu jinému nepůjčovat svou obuv.Dále doporučuji mít i doma svůj vlastní ručník.
Tímto onemocněním často trpí sportovci(díky prostředí ve kterém se pohybují)i diabetici(,neboť nedokáží zpracovávat uhlohydráty,takže mají vysoký obsah cukru v krvi.Jejich pot je sladký a proto poskytuje plísni výživnou půdu)
Pedikérka Vám může pouze poradit preventivní opatření.
Léčit může pouze lékař!!!!
K dalším preventivním opatřením patří časté převlékání(i několikrát za den)spocených ponožek.Po každém mytí si nohy dobře osušte-při utírání nohy netřete,strháváte tím novou pokožku-vlhkost odsávejte poklepáváním ručníku.
V případě,že jste již v minulosti dermatomykózu měli,proveďte alespoň jednou měsíčně opětovnou desinfekci obuvia naneste mast,jež byla k léčbě určená.
Nenechávejte své případné potíže bez povšimnutí.Plísňové onemocnění se může rozšířit na nehty i na horní končetiny.Dlouhodobé onemocnění se v konečné fázi může léčit jen antibiotiky.
Kuří oko
Kuří oko,neboli clavus,je do hloubky sahající mozol.Na rozdíl od klasického mozolu,je přesně ohraničené a kuželovitého tvaru.V jeho středu prorůstá do tkáně ztvrdlá kůže ve tvaru trnu(tzv.jadérko)Čím hluběji trn zasahuje,tím větší způsobuje bolest,neboť tlačí na nervy v podkoží.